Kasis - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kasis Kelime Kökeni

Fr cassis yol kırığı, yolda hız kesmek amacıyla yapılan enine keski Fr casser kırmak << OLat quassare a.a. Lat quatere, quass- darbe vurmak, çarpmak, kırmak << HAvr *kʷət- HAvr *kʷēt- sarsmak, çarpmak, kırmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 2. Baskı (1955) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca cassis "yol kırığı, yolda hız kesmek amacıyla yapılan enine keski" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca casser "kırmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen quassare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince quatere, quass- "darbe vurmak, çarpmak, kırmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷət- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷēt- "sarsmak, çarpmak, kırmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Hartuç biçimi muhtemelen İtalyanca üzerinden daha eski bir alıntıdır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.