Kaset - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kaset Kelime Kökeni

marka Compact Cassette Philips firması tarafından geliştirilen teyp formatı 1963 Phillips Corp., ABD. Fr cassette [küç.] kutucuk İt cassetta a.a. İt cassa kutu +ette  kasa

Tarihte En Eski Kaynak

"kutu, özellikle kitap kutusu" [ m (1963) ]
"kutulu teyp bandı" [ m (1968) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Compact Cassette "Philips firması tarafından geliştirilen teyp formatı" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1963 Phillips Corp., ABD.) Bu sözcük Fransızca cassette "kutucuk" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca aynı anlama gelen cassetta sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca cassa "kutu" sözcüğünden +ette sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kasa maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Hartuç biçimi muhtemelen İtalyanca üzerinden daha eski bir alıntıdır.

Etiketler: ticari marka, İlk kullanım, Fransızca, küçültme, İtalyanca, Türeme, İtalyanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.