Karambol - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Karambol Kelime Kökeni

Fr carambole bilardoda bir oyun İsp carambola Hindistan kökenli kırmızı top biçimli bir meyve

Tarihte En Eski Kaynak

"bilardo oyunu" [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : ayrı bir bilardo salonu var ki bamkota, karambol, İtalyan vesaire oynanmaktadır. ]
"1. bilardoda kırmızı top, kırmızı topu sektirerek birkaç topa değdirme, 2. üstüste darbelere uğrama" [ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca carambole "bilardoda bir oyun" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İspanyolca carambola "Hindistan kökenli kırmızı top biçimli bir meyve" sözcüğünden alıntıdır.

Kelime Telaffuzu

Karambol kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, karambol nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. Arapça qabāˀ/Aramice/Süryanice qəbā (aba, külahlı cübbe). İlk kez 7. yy'da Sevilla'lı Isidore tarafından kaydedilmiş olan Latince sözcük belki Batı Akdeniz'in geç Fenike dillerinden alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.