Karabina - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Karabina Kelime Kökeni

İt carabina Fr carabine bir tür mekanik tüfek, arkebüz Fr carabin [xvi] Fransız ordusunda bir hafif süvari birliği Fr Calabrin Kalabriya'lı öz Calabria Güney İtalya'da bir bölge

Tarihte En Eski Kaynak

[ Evliya Çelebi, Seyahatname (1680 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca carabina veya Fransızca carabine "bir tür mekanik tüfek, arkebüz" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fransızca carabin "Fransız ordusunda bir hafif süvari birliği" sözcüğünden türetilmiştir. Fransızca sözcük Fransızca Calabrin "Kalabriya'lı" sözcüğünün dr. Fransızca sözcük Calabria "Güney İtalya'da bir bölge" özel adından türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. Arapça qabāˀ/Aramice/Süryanice qəbā (aba, külahlı cübbe). İlk kez 7. yy'da Sevilla'lı Isidore tarafından kaydedilmiş olan Latince sözcük belki Batı Akdeniz'in geç Fenike dillerinden alınmıştır.

Etiketler: İtalyanca, Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.