Kaput

Fr capote 1. külahlı palto, asker kaputu, 2. at arabası örtüsü [esk.], otomobilin dış örtüsü İt caputo a.a. << OLat capa Kuzey Afrikalılara özgü külahlı cübbe, külah 7. yy Sevilla"lı İsidore, Etymologia "da. Sam  kaban

Tarihte En Eski Kaynak

kapot "külahlı palto" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
kaput "otomobil motor kapağı" [ m (1960) : Adam kaputu kaldırdı. Radyatör kapağı lokomotif düdüğü gibi suyla karışık islim salıyor ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca capote "1. külahlı palto, asker kaputu, 2. at arabası örtüsü [esk.], otomobilin dış örtüsü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen caputo sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince capa "Kuzey Afrikalılara özgü külahlı cübbe, külah" sözcüğünden evrilmiştir. (İlk kullanımı: 7. yy Sevilla"lı İsidore, Etymologia "da.) Geç Latince sözcük Ana-Samice bir sözcükten alıntıdır. Daha fazla bilgi için kaban maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Karş. Arapça qabāˀ/Aramice/Süryanice qəbā (aba, külahlı cübbe). İlk kez 7. yy"da Sevilla"lı Isidore tarafından kaydedilmiş olan Latince sözcük belki Batı Akdeniz"in geç Fenike dillerinden alınmıştır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İtalyanca , Aynı anlamda, Ses evrimi, Orta Latince, İlk kullanım, Sami dilleri - genel kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kaput ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play