Kapitülasyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kapitülasyon Kelime Kökeni

Fr capitulation maddeler halinde yazılı anlaşma, şartname OLat capitulatio OLat capitulare maddeler halinde yazmak +ation Lat capitulum [küç.] sözleşme maddesi, bölüm başlığı Lat caput, capit- baş +ul+  kapital

Tarihte En Eski Kaynak

"Osmanlı devlerinin Avrupalı devletlerle yaptığı ticaret antlaşması" [ (1850 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca capitulation "maddeler halinde yazılı anlaşma, şartname" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince capitulatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince capitulare "maddeler halinde yazmak" fiilinden +ation sonekiyle türetilmiştir. Geç Latince fiil Latince capitulum "sözleşme maddesi, bölüm başlığı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince caput, capit- "baş" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için kapital maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Orta Latince, Türeme, Orta Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, küçültme, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.