Midye - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Midye Kelime Kökeni

Yun midia μύδια [çoğ.] bir deniz kabuklusu Yun midi μύδι a.a. << EYun mýs, myd- μύς, μυδ- a.a. << HAvr *mūs- 1. kas, adale, 2. fare, 3. midye  miyo+

Tarihte En Eski Kaynak

midya [ Evliya Çelebi, Seyahatname (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca midia μύδια z "bir deniz kabuklusu" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca aynı anlama gelen midi μύδι z sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen mýs, myd- μύς, μυδ- z sözcüğünden evrilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mūs- "1. kas, adale, 2. fare, 3. midye" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için miyo+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökü "fare" ve "adale" anlamlarını karşılar. Latince musculus (farecik, midye) sözcüğünden İngilizce mussel, Fransızca moule (midye) türemiştir.

Etiketler: Modern Yunanca, çoğul/çokluk hali, Türeme, Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.