Kaleidoskop

Fr kaléidoscope mercek, ayna ve renkli kırpıntılar yardımıyla güzel şekiller oluşturan bir düzenek İng kaleidoscope a.a. 1817 Brewster, İng. mucit. § EYun kalós καλός güzel EYun eîdos εῖδος şekil, görüntü EYun skópos σκόπος gösteren  kaldırım, ide, +skop

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1936) : kaleidoskop hızile gözünün önünden gelip geçen vatan izleri ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca kaléidoscope "mercek, ayna ve renkli kırpıntılar yardımıyla güzel şekiller oluşturan bir düzenek" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen kaleidoscope sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1817 Brewster, İng. mucit.) Bu sözcük Eski Yunanca kalós καλός z "güzel" ve Eski Yunanca eîdos εῖδος z "şekil, görüntü" ve Eski Yunanca skópos σκόπος z "gösteren" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kaldırım, ide, +skop maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Özgün anlamı "taş döşeli yol" olan sözcüğün Türkçe kaldırmak fiiliyle anlam ilişkisi zayıftır. 20. yy başlarında türeyen "trotuar" anlamı muhtemelen kaldırmak fiiliyle kontaminasyon eseridir.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İngilizce , Aynı anlamda, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kaleidoskop ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play