Kaligrafi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kaligrafi Kelime Kökeni

Fr calligraphie güzel yazı § EYun kalli- καλλι- güzel (önek) (EYun kalós καλός güzel (sıfat) ) EYun grapheía γραφεία yazım  kaldırım, +grafi

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1929) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca calligraphie "güzel yazı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca kalli- καλλι- z "güzel (önek)" (NOT: Bu sözcük Eski Yunanca kalós καλός z "güzel (sıfat)" sözcüğünden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca grapheía γραφεία z "yazım" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kaldırım, +grafi maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Kuran'da birçok yerde "yazı aracı" anlamında kullanılan sözcük, Al-İmran 44'te "kamış çubuk" (Yeni Yunanca rhábdoi) anlamındadır. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 242. || Latince calamus (kamış, kalem) Yunancadan alıntıdır. Eski Habeşçe (Ge'ez) ḳalamā (kalem) 5. yy dolayında Süryanice üzerinden alınmıştır. Sanskritçe kalama (aynı anlamda) MÖ 1. ila MS 6. yy arasına tarihlenir ve muhtemelen bir Ortadoğu dilinden alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.