Kaleidoskop - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kaleidoskop Kelime Kökeni

Fr kaléidoscope mercek, ayna ve renkli kırpıntılar yardımıyla güzel şekiller oluşturan bir düzenek İng kaleidoscope a.a. 1817 Brewster, İng. mucit. § EYun kalós καλός güzel EYun eîdos εῖδος şekil, görüntü EYun skópos σκόπος gösteren  kaldırım, ide, +skop

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1936) : kaleidoskop hızile gözünün önünden gelip geçen vatan izleri ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca kaléidoscope "mercek, ayna ve renkli kırpıntılar yardımıyla güzel şekiller oluşturan bir düzenek" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen kaleidoscope sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1817 Brewster, İng. mucit.) Bu sözcük Eski Yunanca kalós καλός z "güzel" ve Eski Yunanca eîdos εῖδος z "şekil, görüntü" ve Eski Yunanca skópos σκόπος z "gösteren" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kaldırım, ide, +skop maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Özgün anlamı "taş döşeli yol" olan sözcüğün Türkçe kaldırmak fiiliyle anlam ilişkisi zayıftır. 20. yy başlarında türeyen "trotuar" anlamı muhtemelen kaldırmak fiiliyle kontaminasyon eseridir.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.