Kaldırım - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kaldırım Kelime Kökeni

Yun kallidrómos καλλιδρόμος iyi yol (düzgün döşeli yol?) § Yun/EYun kalē καλή iyi, güzel (<< HAvr *kal-wo- a.a. ) Yun drómos δρόμος yol  +drom

Tarihte En Eski Kaynak

"yolun taş döşemesi" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca kallidrómos καλλιδρόμος z "iyi yol (düzgün döşeli yol?)" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca ve Eski Yunanca kalē καλή z "iyi, güzel" (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kal-wo- biçiminden evrilmiştir. ) ve Yeni Yunanca drómos δρόμος z "yol" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için +drom maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Özgün anlamı "taş döşeli yol" olan sözcüğün Türkçe kaldırmak fiiliyle anlam ilişkisi zayıftır. 20. yy başlarında türeyen "trotuar" anlamı muhtemelen kaldırmak fiiliyle kontaminasyon eseridir.

Etiketler: Modern Yunanca, Bileşik kelime, Modern Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Modern Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.