Kadırga - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kadırga Kelime Kökeni

OYun kátergon κάτεργον Bizans donanmasında kullanılan kürekli gemi, kadırga <? EYun katergázomai κατεργάζομαι emek sarfetmek, uğraşmak EYun kata+ ergázomai εργάζομαι çalışmak EYun érgon έργον emek, iş  erg

Tarihte En Eski Kaynak

katarga [ Hou (1343) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Orta Yunanca kátergon κάτεργον z "Bizans donanmasında kullanılan kürekli gemi, kadırga" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca katergázomai κατεργάζομαι z "emek sarfetmek, uğraşmak" fiilinden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Eski Yunanca ergázomai εργάζομαι z "çalışmak" fiilinden kata+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca érgon έργον z "emek, iş" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için erg maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce sözcük 2004 dolayında Kanadalı hukukçu Ran Hirschl tarafından popülerleştirilmiş, Türkçede 2007'den itibaren kaydedilmiştir.

Etiketler: Orta Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.