Kadmiyum - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kadmiyum Kelime Kökeni

YLat cadmium bir element 1817 Friedrich Strohmeyer, Alm. kimyacı. EYun kadmeîa καδμεῖα Thebai kenti yakınında çıkan bir kurşun minerali, kalamin öz Kadmos Thebai kentinin kurucusu olan efsanevi Fenikeli önder Fen *ḳadmōn eski, kadim Fen ḳdm ön, önce, önde olma  kıdem

Tarihte En Eski Kaynak

[ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Latince cadmium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1817 Friedrich Strohmeyer, Alm. kimyacı.) Latince sözcük Eski Yunanca kadmeîa καδμεῖα z "Thebai kenti yakınında çıkan bir kurşun minerali, kalamin" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Kadmos "Thebai kentinin kurucusu olan efsanevi Fenikeli önder" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Fenike dilinde yazılı örneği bulunmayan *ḳadmōn "eski, kadim" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fenike dilinde ḳdm "ön, önce, önde olma" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kıdem maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce sözcük 2004 dolayında Kanadalı hukukçu Ran Hirschl tarafından popülerleştirilmiş, Türkçede 2007'den itibaren kaydedilmiştir.

Etiketler: Yeni Latince, İlk kullanım, Antik Yunanca, Türeme, özel ad, Fenike dili, Türeme, Fenike dili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.