Jant - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Jant Kelime Kökeni

Fr jante teker çerçevesi << OLat cambito tekerlek, halka Kelt << HAvr *kambto- tekerlek HAvr *kemb- halka şeklinde bükmek, kıvırmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1931) : her tekerlekte jant, teller ve porya tek bir parça teşkil etmektedir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca jante "teker çerçevesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince cambito "tekerlek, halka" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Kelt dillerinde bir sözcükten alıntıdır. Bu bir sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kambto- "tekerlek" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kemb- "halka şeklinde bükmek, kıvırmak" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Jant kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, jant nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Osmanlı Devletinde jandarma teşkilatı (bu isimle) 20 Kasım 1879'da kurulmuştur.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Kelt dilleri - genel, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.