Janti - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Janti Kelime Kökeni

Fr gentil zarif, kibar, efendi Lat gentilis "ailesi belli olan", soylu, asil Lat gens, gent- soy, kavim, aşiret, aile << HAvr *gnəti- HAvr *genə- doğurmak  genetik

Tarihte En Eski Kaynak

[ OPamuk (1984) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca gentil "zarif, kibar, efendi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince gentilis "'ailesi belli olan', soylu, asil" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince gens, gent- "soy, kavim, aşiret, aile" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gnəti- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *genə- "doğurmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için genetik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Osmanlı Devletinde jandarma teşkilatı (bu isimle) 20 Kasım 1879'da kurulmuştur.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.