Jandarma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Jandarma Kelime Kökeni

Fr gendarme [xvii] 1. silahlı birlik, 2. kırsal polis teşkilatı Fr gens d'arme silahlı adamlar § Fr gens (bir miktar) adam (<< Lat gens, gent- soy, kavim ) Lat arme silah  janti, arma

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1879) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca gendarme "1. silahlı birlik, 2. kırsal polis teşkilatı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca gens d'arme "silahlı adamlar" sözcüğünün dr. Bu sözcük Fransızca gens "(bir miktar) adam" (NOT: Fransızca sözcük Latince gens, gent- "soy, kavim" sözcüğünden evrilmiştir. ) ve Latince arme "silah" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için janti, arma maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Osmanlı Devletinde jandarma teşkilatı (bu isimle) 20 Kasım 1879'da kurulmuştur.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Bileşik kelime, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.