Jakoben

Fr jacobin Fransız ihtilali esnasında (1791) Paris"te St Honoré sokağındaki eski St Jacques manastırında toplanan radikal cumhuriyetçi hizip mensuplarına verilen ad OLat Jacobus St Jacques de Compostelle, bir hıristiyan azizi İbr yaˁḳōb יעקב Yakup, Tevrat"a göre İshak"ın oğlu ve İsrailoğullarının atası

Tarihte En Eski Kaynak

"siyasette devrimci yöntemleri savunan kimse" [ c (1934) : Alelumum denilebilir ki bugün dahi Jakoben ruhunu taşıyanlar yani müfrit inkılapçılar (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca jacobin "Fransız ihtilali esnasında (1791) Paris"te St Honoré sokağındaki eski St Jacques manastırında toplanan radikal cumhuriyetçi hizip mensuplarına verilen ad" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince Jacobus "St Jacques de Compostelle, bir hıristiyan azizi" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük İbranice yaˁḳōb יעקב z "Yakup, Tevrat"a göre İshak"ın oğlu ve İsrailoğullarının atası" özel adından türetilmiştir.

Ek Bilgi

Menekşe rengi buharından ötürü. Latince viola ve Eski Yunanca íon < wíon biçimleri muhtemelen eski bir Akdeniz dilinden alınmıştır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Orta Latince, İbranice kategori veya etiketlerine bağlıdır. Jakoben ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play