İndigo - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İndigo Kelime Kökeni

Fr/İng indigo çivit bitkisi ve boyası ve rengi İsp indigo Hint'e ait olan şey, çivit << Lat indicus a.a. EYun indikós ινδικός a.a. EYun Indos ινδος Hint +ikos EFa hind- a.a.  Hint

Tarihte En Eski Kaynak

endigo [ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce indigo "çivit bitkisi ve boyası ve rengi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İspanyolca indigo "Hint'e ait olan şey, çivit" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen indicus sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen indikós ινδικός z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca Indos ινδος z "Hint" özel adından +ikos sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen hind- sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için Hint maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

1980 dolayında İngilizce telaffuza uygun olarak düzeltilmiştir.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, İspanyolca, Ses evrimi, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Eski Farsça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.