İdiyo - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İdiyo Kelime Kökeni

Fr idiot budala, zekâ özürlü << Lat idiota cahil, dünyadan habersiz EYun idiótēs ιδιότης sivil, avam, yönetici zümreye mensup olmayan EYun ídios < *ʰwidios ίδιος kendi HAvr *s(w)e- kendi  solo

Tarihte En Eski Kaynak

[ Peyami Safa (1929) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca idiot "budala, zekâ özürlü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince idiota "cahil, dünyadan habersiz" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca idiótēs ιδιότης z "sivil, avam, yönetici zümreye mensup olmayan" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca yazılı örneği bulunmayan ídios < *ʰwidios ίδιος z "kendi" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *s(w)e- "kendi" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için solo maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçe telaffuzu yakın dönemde İngilizceye göre düzeltilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.