İdil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İdil Kelime Kökeni

Fr idylle huzurlu kır sahnesi Lat idyllium kır sahneleri anlatan kısa şiir EYun eidýllion ειδύλλιον [küç.] tablocuk, minyatür resim EYun eîdos εῖδος şekil, görüntü +ion  ide

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca idylle "huzurlu kır sahnesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince idyllium "kır sahneleri anlatan kısa şiir" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca eidýllion ειδύλλιον z "tablocuk, minyatür resim" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca eîdos εῖδος z "şekil, görüntü" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için ide maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Platon felsefesinin etkisiyle “soyut kavram, düşünce” anlamını kazanmıştır. Aynı kökten Eski Yunanca eîdos (görüntü), Latince vīdere (görmek); Fransızca guider < Germence wītan (yol göstermek).

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Antik Yunanca, küçültme, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.