Solo - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Solo Kelime Kökeni

İt solo yalnız << Lat sōlus kendi kendine, yalnız << HAvr *sō-lo- << HAvr *swe-/*se- kendi

Tarihte En Eski Kaynak

solo "yalnız icra edilen ses veya çalgı eseri" [ Ahmet Mithat Ef. (1908 yılından önce) ]
solist "[Fr soliste] solo ses veya çalgı sanatçısı" [ c (1931) : meşhur solist Paul Hindemith'in idaresinde senfonik konser ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca solo "yalnız" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince sōlus "kendi kendine, yalnız" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sō-lo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *swe- veya *se- "kendi" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Latince se/sue (kendi), suescere (kendine maletmek), Sanskritçe svá-, Avesta (Zend) dilinde hwa > Farsça χʷad, Eski Yunanca ʰídios, Germence *selbaz > İngilizce self (kendi).

Etiketler: İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.