İce Tea - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İce Tea Kelime Kökeni

İng iced tea buzlu çay § İng ice buz (<< Ger *īso- a.a. ) İng tea çay (Hol tee a.a. Çin (Xiamen) a.a. )  çay1

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1999) : Yangınını söndür! Sıcak yaz günlerinin en ferahlatıcı içeceği Lipton Ice Tea yeniden teneke kutularda. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce iced tea "buzlu çay" deyiminden türetilmiştir. İngilizce deyim İngilizce ice "buz" (NOT: Bu sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *īso- biçiminden evrilmiştir. ) ve İngilizce tea "çay" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Holandaca aynı anlama gelen tee sözcüğünden alıntıdır. Holandaca sözcük Çin (Xiamen) aynı anlama gelen z sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için çay1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Almanca tee, Fransızca thé, İspanyolca té, Fince tee, Macarca tea (çay) vb.. 17. yy'da Holandalı tacirler vasıtasıyla Güney Çin'in Xiamen (Amoy) limanından getirilen çayla tanışan ülkelerde tê, Portekizliler tarafından Gwangdong yöresinden getirilen çayla tanışan ülkelerde ça/çay biçimi yerleşmiştir. Her iki biçim değişik lehçelerde aynı Çince sözcükten kaynaklanır.

Etiketler: Türeme, İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, Ses evrimi, Germence, İngilizce, Holandaca, Çin, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.