Dengbej - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dengbej Kelime Kökeni

Kürd dengbêj şarkıcı § Kürd deng ses Kürd bêj söyleyen, ses veren (Kürd gotin, bêj- söylemek Ave vak-, vaç- seslenmek, söylemek << HAvr *wekʷ- a.a. )  avaz

Tarihte En Eski Kaynak

"Kürt saz şairi" [ c (1970) : çekilip gidince bir dengbej (ozan) türküye başlayıp Ağrı Dağı'nın öfkesine bir sevda nennisi katmağa girişir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Kürtçe (Kurmanci) dengbêj "şarkıcı" sözcüğünden alıntıdır. Kürtçe sözcük Kürtçe (Kurmanci) deng "ses" ve Kürtçe (Kurmanci) bêj "söyleyen, ses veren" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Kürtçe sözcük Kürtçe (Kurmanci) gotin, bêj- "söylemek" fiilinden türetilmiştir. Kürtçe fiil Avesta (Zend) dilinde vak-, vaç- "seslenmek, söylemek" fiili ile eş kökenlidir. Avestaca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wekʷ- biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için avaz maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Kürtçe (Kurmanci) bêj, düzensiz çekimli gotin fiilinin şimdiki zaman köküdür. Her iki biçim, kurallı olarak Ana-İranca *wag- kökünden türer. Karş. Avesta (Zend) dilinde vak- (söylemek), vāçi (söyler, söyleyiş), vaoça (söyledi), (w)uxta (söylenmiş).

Etiketler: Kürtçe, Bileşik kelime, Kürtçe, Kürtçe, Türeme, Kürtçe, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.