Denden - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Denden Kelime Kökeni

Fa dandān دندان [çoğ.] 1. dişler, 2. Arap alfabesinde be, te, sin, ye gibi harflerin dişe benzeyen çıkıntıları Fa dand دند diş Ave dantan- a.a. << HAvr *dent- a.a.  aldente

Tarihte En Eski Kaynak

dendān "dişler" [ Sinan Paşa, Tazarrûname (1482) ]
"yazıda tekrar işareti, >>" [ (1930 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça dandān دندان z "1. dişler, 2. Arap alfabesinde be, te, sin, ye gibi harflerin dişe benzeyen çıkıntıları" fiilinden alıntıdır. Farsça fiil Farsça dand دند z "diş" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen dantan- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *dent- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için aldente maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Eski Yunanca dóry/déndron, İngilizce tree (ağaç).

Etiketler: Yeni Farsça, çoğul/çokluk hali, Türeme, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.