Holistik

İng holistic doğal dengeleri gözeten bir yaşam ve tedavi tarzı (İng holism doğanın bütünsel dengelerini gözeten bir sağlık teorisi 1926 Jan Smuts, G. Afr. devlet adamı ve düşünür. ) EYun *ʰolistikós bütünlüksel EYun ʰólos ὁλος bütün, tüm +ikos  holo+

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1980) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce holistic "doğal dengeleri gözeten bir yaşam ve tedavi tarzı" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: İngilizce sözcük İngilizce holism "doğanın bütünsel dengelerini gözeten bir sağlık teorisi" sözcüğü ile eş kökenlidir. (İlk kullanımı: 1926 Jan Smuts, G. Afr. devlet adamı ve düşünür.) ) Bu sözcük Eski Yunanca yazılı örneği bulunmayan *ʰolistikós "bütünlüksel" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰólos ὁλος z "bütün, tüm" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için holo+ maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Yunanca sözcüğün nihai kaynağı tartışmalıdır. Hjalmar Frisk, Griechisches Etymologisches Wörterbuch 1.740 Hintavrupa kökenli oîda (duymak) fiilinden türetir, ancak bir Sami dilinden alıntı olasılığı gözardı edilemez. Karş. esatir, satır1

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Eşkökenlilik, İlk kullanım, Antik Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Holistik ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play