Esatir - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Esatir Kelime Kökeni

Ar asāṭir أساطر [#sṭr çoğ.?] efsaneler, mitoloji Ar usṭūra ͭ اوسطورة efsane, eski zamanlara ilişkin fantastik anlatı Aram şəṭārā שְתָרָא yazıcı, vakanüvis, tarih-kaydeden  satır1

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça sṭr kökünden gelen asāṭir أساطر z "efsaneler, mitoloji" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça usṭūrat اوسطورة z "efsane, eski zamanlara ilişkin fantastik anlatı" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Aramice/Süryanice şəṭārā שְתָרָא z "yazıcı, vakanüvis, tarih-kaydeden" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için satır1 maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Esatir kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, esatir nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcüğün Yunanca historía (anlatı, tarih) biçiminden alındığı Sprenger'den bu yana (1865) yaygın görüştür. Buna karşılık Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 56-57 Aramiceyi daha güçlü ihtimal olarak gösterir. Yunanca sözcüğün kendisinin aynı Aramice sözcükten veya eşdeğer Fenikece biçimden alıntı olması güçlü olasılıktır.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Arapça, Türeme, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.