Hiyeroglif - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hiyeroglif Kelime Kökeni

Fr hiéroglyphe Eski Mısır yazısı EYun ʰieroglyphē ἱερογλυφη kutsal yazı, a.a. § EYun ʰierós ἱερός kutsal EYun glyphē γλυφη yazı  hiyero+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca hiéroglyphe "Eski Mısır yazısı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰieroglyphē ἱερογλυφη z "kutsal yazı, Eski Mısır yazısı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰierós ἱερός z "kutsal" ve Eski Yunanca glyphē γλυφη z "yazı" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için hiyero+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Yunanca sözcüğün nihai kaynağı tartışmalıdır. Hjalmar Frisk, Griechisches Etymologisches Wörterbuch 1.740 Hintavrupa kökenli oîda (duymak) fiilinden türetir, ancak bir Sami dilinden alıntı olasılığı gözardı edilemez. Karş. esatir, satır1.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.