Herkes

Fa harkas هركس a.a. § Fa har هر her Fa/OFa kas كس kişi, kimse (=? Ave kas- farketmek, tanımak ) EFa kaşçiy herhangi biri, bir kimse  her

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça aynı anlama gelen harkas هركس z sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça har هر z "her" ve Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) kas كس z "kişi, kimse" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde kas- "farketmek, tanımak" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. ) Avestaca sözcük Eski Farsça kaşçiy "herhangi biri, bir kimse" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için her maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Herkes kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Herkes nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Aynı anlamda, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı, Eşkökenlilik, Avesta, Eski Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play