Hergele - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hergele Kelime Kökeni

Fa χargale خرگله 1. yaban eşeği, 2. sürü halinde eşek § Fa/OFa χar خر eşek (Ave χara- a.a. ) Fa gale گله sürü (<< EFa garda- a.a. )  harpuşta

Tarihte En Eski Kaynak

χargeleci "eşek güdücü, eşekçi" [ Câmi-ül Fürs (1501) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça χargale خرگله z "1. yaban eşeği, 2. sürü halinde eşek" sözcüğünden türetilmiştir. Farsça sözcük Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) χar خر z "eşek" (NOT: Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen χara- sözcüğü ile eş kökenlidir. ) ve Farsça gale گله z "sürü" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Farsça sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen garda- sözcüğünden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için harpuşta maddesine bakınız.

Etiketler: Türeme, Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Yeni Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.