Helenistik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Helenistik Kelime Kökeni

Fr hellénistique Büyük İskender'i izleyen "Helenleştirme" çağı, MÖ 330-30. Alm hellenistik a.a. 1833 Johann Gustav Droysen, Alm. tarihçi. EYun *ʰellēnistiká ἑλληνιστικά "Helenleştiricilik" EYun ʰellēn ἑλλήν Yunan ulusunun genel adı +ist

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1934) : Helenistik devrinden kalma yani 3000 sene evveline aid bir çok çanak çömlek ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca hellénistique "Büyük İskender'i izleyen 'Helenleştirme' çağı, MÖ 330-30." sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen hellenistik sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1833 Johann Gustav Droysen, Alm. tarihçi.) Bu sözcük Eski Yunanca yazılı örneği bulunmayan *ʰellēnistiká ἑλληνιστικά z "'Helenleştiricilik'" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰellēn ἑλλήν z "Yunan ulusunun genel adı" özel adından +ist sonekiyle türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Latince centum, Sanskritçe satem, Farsça sād (yüz).

Etiketler: Fransızca, Almanca, İlk kullanım, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.