Helikopter - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Helikopter Kelime Kökeni

Fr hélicoptère 1861 Gustave de Ponton d'Amécourt, Fr. mucit. § EYun ʰéliks ἑλιξ helezon EYun pterón πτερόν kanat (<< HAvr *pt-ero HAvr *pet- uçmak, düşmek )  helezon, semptom

Tarihte En Eski Kaynak

"yatay pervaneli uçak" [ c (1939) : Helikopter'inin bugünkü tayyarelerle ve otojir'lerle şöyle böyle münasebeti vardır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca hélicoptère sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1861 Gustave de Ponton d'Amécourt, Fr. mucit.) Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰéliks ἑλιξ z "helezon" ve Eski Yunanca pterón πτερόν z "kanat" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pt-ero biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pet- "uçmak, düşmek" kökünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için helezon, semptom maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Romancı Jules Verne tarafından popülerleştirilen kavram, 1910'lardan itibaren hayata geçirilmiştir. || Aynı HAvr kökten Latince petere (uçmak, kaçmak) > centripetal (merkezkaç). Germence fethro > İngilizce feather (kanat tüyü > tüy). Ermenice t'rçil թռչիլ (uçmak) < Hintavrupa Anadilinde pter-isko- (kanat-lan-).

Etiketler: Fransızca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.