Hanif - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hanif Kelime Kökeni

Ar ḥanīf حنيف [#ḥnf sf.] 1. Kuran'da Hz. İbrahim'in dini inancını tanımlamak için kullanılan bir sıfat, 2. tek tanrıcı Aram ḥanəphā חנפא [#ḥnp] pagan, putperest, kitabi dinlerden önceki dinlere mensup İbr χanēph חנף kâfir, dinsiz

Tarihte En Eski Kaynak

"tek tanrıcı" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥnf kökünden gelen ḥanīf حنيف z "1. Kuran'da Hz. İbrahim'in dini inancını tanımlamak için kullanılan bir sıfat, 2. tek tanrıcı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice ḥnp kökünden gelen ḥanəphā חנפא z "pagan, putperest, kitabi dinlerden önceki dinlere mensup" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İbranice χanēph חנף z "kâfir, dinsiz" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Kelime Telaffuzu

Hanif kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hanif nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Ayrıntılı tartışma için Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 112-115. Kuran'da İbrahim için kullanılan deyimin anlamı muğlak olup, tefsirde çeşitli şekillerde yorumlanmıştır.

Etiketler: Arapça, Arapça sıfat, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.