Hanefi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hanefi Kelime Kökeni

Ar ḥanafī حنفي İslam hukukunda Ebu Hanife mezhebi öz Abū ḥanīfa أبو حنيفة İslam hukukçusu Numan bin Sabit'in künyesi (699-767)

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmed b. Kadı-i Manyas, Gülistan Tercümesi (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥanafī حنفي z "İslam hukukunda Ebu Hanife mezhebi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Abū ḥanīfa أبو حنيفة z "İslam hukukçusu Numan bin Sabit'in künyesi (699-767)" özel adından türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Hanefi kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hanefi nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Sogdca biçimin mevcudiyeti, sözcüğün nihai kökeninin İrani oladuğunu ve Aramcaya belki Eski Farsçadan geçtiğini düşündürür; ancak Eski Farsça veya Pehlevice biçim kaydedilmemiştir. Eski Türkçe kınğırak (et biçağı - Kaş) Soğdcadan alıntı olmalıdır.

Etiketler: Arapça, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.