Hüner - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hüner Kelime Kökeni

Fa/OFa hunar هنر sanat, marifet, erdem Ave hunara- erkeklik, erdem, virtus § Ave hu-/hao- iyi Ave nar- er, erkek  hümayun

Tarihte En Eski Kaynak

[ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) hunar هنر z "sanat, marifet, erdem" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde hunara- "erkeklik, erdem, virtus" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde hu- veya hao- "iyi" ve Avesta (Zend) dilinde nar- "er, erkek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için hümayun maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Hüner kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hüner nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) hu-srav (iyi ünü olan, Husrev), hu-rām (mutlu, Hurrem), hu-raoδa (güzel yüzlü, cennet kızı). Karş. Eski Yunanca eu-angēlion (iyi haber, İncil), eu-thanasía (iyi ölüm), eu-genēs (iyi soylu), eu-kleidēs (iyi namlı, Öklit). || Sanskritçe = Avesta (Zend) dilinde hu = Eski Yunanca eşdeğerliği, Hintavrupa araştırmalarının ilk önemli keşiflerinden biridir.

Etiketler: Yeni Farsça, Avesta, Bileşik kelime, Avesta, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.