Hülya

Fa χūlyā خوليا hayal, melankoli Fa/Ar māliχūlyā مالخوليا kara safra, kara sevda, eski tıbba göre insanı oluşturan dört maddeden biri EYun melanχolía μελανχολία a.a. § EYun mélas, melan- μέλας, -ν- kara EYun χolē χολη safra  melano+, klor

Tarihte En Eski Kaynak

malihulya [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
hulya [ Daç (1849) : ollar χulya ederlerdi ki bu ateş tecrübesi şeraat gününde salt bir kerre vuku bulacağıdı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça χūlyā خوليا z "hayal, melankoli" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça ve Arapça māliχūlyā مالخوليا z "kara safra, kara sevda, eski tıbba göre insanı oluşturan dört maddeden biri" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen melanχolía μελανχολία z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca mélas, melan- μέλας, -ν- z "kara" ve Eski Yunanca χolē χολη z "safra" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için melano+, klor maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Arapça #ḥkm kökünün ifade ettiği anlam gruplarından “1. yargılama” muhtemelen Arapçada özgündür. “2. Güçlendirme, tahkim etme” aynı anlamın özel bir uzantısı olarak kabul edilebilir. “3. bilme, bilge olma” türevleri Aramiceden alıntıdır. Bkz. hekim

Kelime Telaffuzu

Hülya kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Hülya nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Antik Yunanca, Aynı anlamda, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Hülya ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play