Klor - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Klor Kelime Kökeni

Fr chlore açık yeşil renkli bir gaz İng chlorine 1810 Humphrey Davy, İng. kimyacı EYun χlōrós χλωρός 1. altın sarısı [esk.], 2. açık yeşil, filiz rengi << HAvr *ghlō-ro- sarı, parlak, altın HAvr *ghel-2 parlamak

Tarihte En Eski Kaynak

klor [ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca chlore "açık yeşil renkli bir gaz" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce chlorine sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1810 Humphrey Davy, İng. kimyacı) Bu sözcük Eski Yunanca χlōrós χλωρός z "1. altın sarısı [esk.], 2. açık yeşil, filiz rengi" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghlō-ro- "sarı, parlak, altın" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghel-2 "parlamak" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Klor kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, klor nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Eski Yunanca χolē, İngilizce gall (safra), İngilizce yellow < Germence *gelwa (sarı); İngilizce gold, Rusça zlaty (altın); İngilizce glitter, gleam, glisten, glow (parlamak).

Etiketler: Fransızca, İngilizce, İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.