Klostrofobi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Klostrofobi Kelime Kökeni

Fr claustrophobie kapalı yer korkusu YLat claustrophobia 1879 B. Ball, İng. hekim. § Lat claustrum kapalı yer (Lat claudere, claus- kapatmak ) EYun phóbos φόβος korku  kloz, fobi

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1942) : Ayol o bir nevi hastalıktır. Klostrofobi derler. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca claustrophobie "kapalı yer korkusu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince claustrophobia sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1879 B. Ball, İng. hekim.) Bu sözcük Latince claustrum "kapalı yer" (NOT: Latince sözcük Latince claudere, claus- "kapatmak" fiilinden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca phóbos φόβος z "korku" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kloz, fobi maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Eski Yunanca χolē, İngilizce gall (safra), İngilizce yellow < Germence *gelwa (sarı); İngilizce gold, Rusça zlaty (altın); İngilizce glitter, gleam, glisten, glow (parlamak).

Etiketler: Fransızca, Yeni Latince, İlk kullanım, Bileşik kelime, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.