Gerdan

Fa gardan/gardān گردن/گردان 1. dönen, 2. eksen, boyun << OFa gardan a.a. OFa gaştan, gard- dönmek, döndürmek << HAvr *wert- a.a.  versiyon

Tarihte En Eski Kaynak

"dönen" [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça gardan veya gardān گردن/گردان z "1. dönen, 2. eksen, boyun" fiilinden alıntıdır. Farsça fiil Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen gardan fiilinden evrilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) gaştan, gard- "dönmek, döndürmek" fiilinden türetilmiştir. Orta Farsça fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wert- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için versiyon maddesine bakınız.

Ek Bilgi

vaştan, vard- (dönmek) fiili ile gaştan, gard- biçimleri eşdeğerdir. Karş. merdane1

Kelime Telaffuzu

Gerdan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Gerdan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Aynı anlamda, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Gerdan ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play