Gerdan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gerdan Kelime Kökeni

Fa gardan/gardān گردن/گردان 1. dönen, 2. eksen, boyun << OFa gardan a.a. OFa gaştan, gard- dönmek, döndürmek << HAvr *wert- a.a.  versiyon

Tarihte En Eski Kaynak

"dönen" [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça gardan veya gardān گردن/گردان z "1. dönen, 2. eksen, boyun" fiilinden alıntıdır. Farsça fiil Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen gardan fiilinden evrilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) gaştan, gard- "dönmek, döndürmek" fiilinden türetilmiştir. Orta Farsça fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wert- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için versiyon maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Gerdan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, gerdan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

vaştan, vard- (dönmek) fiili ile gaştan, gard- biçimleri eşdeğerdir. Karş. merdane1.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Türeme, Orta Farsça, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.