Gamma

İng gamma ray bir tür radyoaktif ışın 1903 Ernest Rutherford, Yeni Zelanda kökenli Kanadalı fizikçi. EYun gámma γάμμα Yunan alfabesinin üçüncü harfi Fen gmel deve, Fenike alfabesinin üçüncü harfi Aram gīmel גימל Arami/İbrani alfabesinin üçüncü harfi  cim<sup

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 2. Baskı (1955) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce gamma ray "bir tür radyoaktif ışın" deyiminden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1903 Ernest Rutherford, Yeni Zelanda kökenli Kanadalı fizikçi.) İngilizce deyim Eski Yunanca gámma γάμμα z "Yunan alfabesinin üçüncü harfi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fenike dilinde gmel "deve, Fenike alfabesinin üçüncü harfi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice gīmel גימל z "Arami/İbrani alfabesinin üçüncü harfi " sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için cim<sup maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Arapça #ġby, #ġwy ve #ġbn kökleri arasındaki anlam ilişkisi açık olmakla birlikte yapısal ilişki muğlaktır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, İngilizce , İlk kullanım, Antik Yunanca, Fenike dili , Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır. Gamma ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play