Ferisi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ferisi Kelime Kökeni

Fr pharisée İng pharisee sofu ve kuralcı kimse, özellikle İsa zamanında sofu Yahudi Lat pharisaeus a.a. EYun pharisaíos a.a. İbr pərūşīm פְּרוּשִׁים [çoğ.] "seçkinler", a.a. İbr pārūş פָּרוּשׁ seçkin Aram/İbr #prş פ‎ר‎‎ש 1. yaymak, açmak, 2. seçmek, ayırmak  mefruşat

Tarihte En Eski Kaynak

[ B&T (1998) : bu dönemde bilebildiğimiz en önemli topluluklar saddukiler, ferisiler, zelotlar ve esseniler’dir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca pharisée veya İngilizce pharisee "sofu ve kuralcı kimse, özellikle İsa zamanında sofu Yahudi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen pharisaeus sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen pharisaíos sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük İbranice pərūşīm פְּרוּשִׁים z "'seçkinler', a.a." sözcüğünden alıntıdır. İbranice sözcük İbranice pārūş פָּרוּשׁ z "seçkin" sözcüğünün çoğuludur. İbranice sözcük Aramice/Süryanice ve İbranice #prş פ‎ר‎‎ש z "1. yaymak, açmak, 2. seçmek, ayırmak" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mefruşat maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı Sami kökünden Arapça #frş فرش (yaymak, açmak).

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Klasik Latince, Antik Yunanca, İbranice, çoğul/çokluk hali, Türeme, İbranice, Türeme, Aramice ve Süryanice ve İbranice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.