Güzergâh - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Güzergâh Kelime Kökeni

Fa guδargāh گذرگاه geçiş yeri, geçit, yol Fa guδaştan, guδar- گذشتن, گذر geçmek << OFa vidaştan/vidartan a.a.  gü+, +gâh

Tarihte En Eski Kaynak

[ ÖM (1437) : sipid ile siyahından güzer-gâh ister olursan/koma ihlası tevhid ile, zamm eylegil imanı [akla karadan geçit istersen...] ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça guδargāh گذرگاه z "geçiş yeri, geçit, yol" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça guδaştan, guδar- گذشتن, گذر z "geçmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen vidaştan veya vidartan fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için gü+, +gâh maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Güzergâh kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, güzergâh nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı Hintavrupa kökünden Sanskritçe vitarám, Almanca weiter (öte, ileri).

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.