Fosfor

Fr phosphore karanlıkta ışıma özelliğine sahip yanıcı bir element YLat phosphorus a.a. 1669 Brandt, Alm. simyacı. EYun phōsphóros φωσφόρος 1. ışık getiren, ışık veren, 2. sabah yıldızı § EYun phôs, phōt- φῶς, φωτ- ışık EYun phérō φέρω taşımak, getirmek  foto+<sup, anafor

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca phosphore "karanlıkta ışıma özelliğine sahip yanıcı bir element" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen phosphorus sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1669 Brandt, Alm. simyacı.) Bu sözcük Eski Yunanca phōsphóros φωσφόρος z "1. ışık getiren, ışık veren, 2. sabah yıldızı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca phôs, phōt- φῶς, φωτ- z "ışık" ve Eski Yunanca phérō φέρω z "taşımak, getirmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için foto+<sup, anafor maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Latince sözcük için E-M 439.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Yeni Latince, Aynı anlamda, İlk kullanım, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Fosfor ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play