Flama

Ven fláma 1. alev, meşale, 2. dar uzun şerit şeklinde gemi bayrağı (OLat flammula gemi bayrağı ) << Lat flamma alev << Lat *flag-ma << HAvr *bhlg-ma- HAvr *bhel-1 yanmak, parlamak

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1800 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Venedikçe fláma "1. alev, meşale, 2. dar uzun şerit şeklinde gemi bayrağı" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Venedikçe sözcük Geç Latince flammula "gemi bayrağı" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Latince flamma "alev" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince yazılı örneği bulunmayan *flag-ma sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhlg-ma- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhel-1 "yanmak, parlamak" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı HAvr kökten Eski Yunanca phlégō, phlog- (yanmak), İngilizce black (yanık > siyah), Fransızca blanc (parlak > beyaz).

Kelime Telaffuzu

Flama kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Flama nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Venedikçe, Eşkökenlilik, Orta Latince, Ses evrimi, Klasik Latince, Hintavrupa Anadili , Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play