Filament - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Filament Kelime Kökeni

İng filament ince çekilmiş tel, elyaf OLat filamentum a.a. Lat filum iplik +mentum << HAvr *gʷhīslo- HAvr *gʷhī- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

filaman [ c (1963) : Trevira için ilk maddeleri temin ederlerken filament ve staple(uzatma) ameliyeleri Bobingen'de tamamlanır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce filament "ince çekilmiş tel, elyaf" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Geç Latince aynı anlama gelen filamentum sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince filum "iplik" sözcüğünden +mentum sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷhīslo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *gʷhī- kökünden türetilmiştir.

Etiketler: İngilizce, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.