Flama - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Flama Kelime Kökeni

Ven fláma 1. alev, meşale, 2. dar uzun şerit şeklinde gemi bayrağı (OLat flammula gemi bayrağı ) << Lat flamma alev << Lat *flag-ma << HAvr *bhlg-ma- HAvr *bhel-1 yanmak, parlamak

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1800 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Venedikçe fláma "1. alev, meşale, 2. dar uzun şerit şeklinde gemi bayrağı" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Venedikçe sözcük Geç Latince flammula "gemi bayrağı" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Latince flamma "alev" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince yazılı örneği bulunmayan *flag-ma sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhlg-ma- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhel-1 "yanmak, parlamak" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Flama kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, flama nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Eski Yunanca phlégō, phlog- (yanmak), İngilizce black (yanık > siyah), Fransızca blanc (parlak > beyaz).

Etiketler: Venedikçe, Eşkökenlilik, Orta Latince, Ses evrimi, Klasik Latince, Ses evrimi, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.