Firdevs

Ar firdaws فردوس cennet bahçesi Ar farādīs فراديس [çoğ.] cennet bahçeleri EYun parádeisos παράδεισος 1. Pers krallarının bahçeleri, 2. (İncilde) cennet bahçesi EFa *paridēz avlu, etrafı çevrili bahçe (Ave pairidaēza a.a. Ave per+2 daēza- duvar )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça firdaws فردوس z "cennet bahçesi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça farādīs فراديس z "cennet bahçeleri" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca parádeisos παράδεισος z "1. Pers krallarının bahçeleri, 2. (İncilde) cennet bahçesi" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Farsça yazılı örneği bulunmayan *paridēz "avlu, etrafı çevrili bahçe" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Eski Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen pairidaēza sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde daēza- "duvar" sözcüğünden per+2 önekiyle türetilmiştir. )

Ek Bilgi

Arapça firdaws, çoğul kabul edilen farādīs biçiminden geri-türetilmiş yapay bir tekil addır. Fransızca paradis, İngilizce paradise (cennet bahçesi) biçimleri Yunancadan alınmıştır. Ermenice pardéz պարտէզ ve İbranice pardēs (bahçe) Orta veya Eski Farsçadan alınmıştır.

Kelime Telaffuzu

Firdevs kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Firdevs nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Türeme, çoğul/çokluk hali, Antik Yunanca, Eski Farsça , Eşkökenlilik, Avesta, Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Firdevs ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play