Filoksera - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Filoksera Kelime Kökeni

YLat phylloxera bir bitki hastalığı 1868 Jules-Émile Planchon, Fr. biyolog. § EYun phýllon φύλλον yaprak EYun ksērós ξηρός kuru  filiz, serander

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : Şişli'de döner kebaplarına dadanan bir nevi filoksera tohumlarının... ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Latince phylloxera "bir bitki hastalığı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1868 Jules-Émile Planchon, Fr. biyolog.) Latince sözcük Eski Yunanca phýllon φύλλον z "yaprak" ve Eski Yunanca ksērós ξηρός z "kuru" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için filiz, serander maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. İtalyanca fila, İngilizce file (iplik, dizi, sıra). İtalyanca sözcük dişil olup LF 216'ya göre eril filo biçimi Venedik lehçesine özgü olmalıdır.

Etiketler: Yeni Latince, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.