Filiz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Filiz Kelime Kökeni

Yun phylís φυλίς yapraklanma EYun/Yun phýllon φύλλον yaprak, filiz EYun phléō φλέω tomurcuklanmak << HAvr *bhl-e- HAvr *bhel-2 kabarmak, tomurcuklanmak  balon

Tarihte En Eski Kaynak

filis "bitki piçi, bitkinin kökünden veya gövdesinden çıkan taze dal" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
"betonarme inşaatta kolon bağlantısı için ucu açık bırakılan demir" [ (1980 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca phylís φυλίς z "yapraklanma" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ve Yeni Yunanca phýllon φύλλον z "yaprak, filiz" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca phléō φλέω z "tomurcuklanmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhl-e- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhel-2 "kabarmak, tomurcuklanmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Latince folium (yaprak), flos (tomurcuk, çiçek).

Etiketler: Modern Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.