Filoloji - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Filoloji Kelime Kökeni

Fr philologie dil ve edebiyat incelemeleri disiplini Lat philologia dil ve edebiyat sevgisi EYun philología φιλολογία lafseverlik, münazara ve konuşma sevgisi § EYun philéō φιλέω sevmek EYun lógos λόγος konuşma, söz  filo+, +loji

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca philologie "dil ve edebiyat incelemeleri disiplini" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince philologia "dil ve edebiyat sevgisi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca philología φιλολογία z "lafseverlik, münazara ve konuşma sevgisi" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca philéō φιλέω z "sevmek" ve Eski Yunanca lógos λόγος z "konuşma, söz" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için filo+, +loji maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Darülfünun-ı Şahane Filoloji Şubesi 1900 yılında açılmıştır. Sözcüğün modern anlamını 1810'larda Alman düşünür Wilhelm von Schlegel yaygınlaştırmıştır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.